Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).
X
počet produktů: 0
cena: 0,00 Kč
kontakt

Vítězslav Kanclíř
Hrabovská 5/39
Ostrava - Nová Bělá
724 00
IČ: 43621848
DIČ: CZ7306125574

Tel.: 722 550 000

E-mail: koval@kanclir.cz

doporučujeme
Jsme na Facebooku

Krmení křepelek - krmítka

Čím krmím svůj chov křepelek

U výrobce krmiv jsem si nechal namíchat směs pro křepelky ve snášce a část směsi nechal slisovat do granulí. Má vysoký obsah bílkovin a jde o kompletní krmivo. Krmivo mi vyrobili na zakázku, výrobce ho běžně k prodeji nenabízí. Tyto granule nebo sypkou směs pro křepelky nabízím chovatelům k zakoupení v 25 kg pytlích.

Křepelky krmím minimálně dvakrát denně, dle velikosti krmítka. Dá se říct, že mají přístup ke krmivu nonstop.

Co by mělo obsahovat dobré krmivo

Protein – bílkoviny a aminokyseliny zajišťují růst vláknin a produkci vajec.

Energie – příjem energie v potravě závisí na kvalitě stravy, věku křepelek, reprodukčního stavu a na teplotě chovného prostředí. Potřeba energie je 2600-3000 kcal MJ / kg. Dobře sestavena kvalitní potrava znamená vyšší produktivitu v snůšce. Nejhlavnější prameny energie jsou různá semena a obiloviny, které tvoří největší procenta ve výrobě krmných směsí. Při studeném počasí přidávejte křepelkám více olejnatých semen a tím zvýšíte přísun energie.

Vitamíny – hlavní funkce vitamínů je přiměřený růst křepelek a pomáhá při odolávání chorob. Při nedostatku může dojít ke snížení snůšky, neoplodnění vajíček, nebo vylíhlé kuřátka uhynou. Při nedostatku vitamínů u dospělých jedinců může způsobit i oslepnutí. Potřebné množství vitamínů v produkci vajec je 3200 (NE) / kg, pro kuřata je 4000 (NE) / kg. POZOR! Při nevhodném skladování vitamínů můžete dosáhnout opačný vliv, např. otrávení chovu.

Nejhlavnější vitamíny:

Vitaminy D-2, D-3 podporují střevní trakt a pomáhají při usazování vápníku na skořápkách vajec.

Vitamín E-nedostatek zničí nervovou soustavu (encephalomalacia) kuřátek a také embryí ve vajíčku. Nejlepším přírodním zdrojem E-vitaminu je vojtěška.

(Folsav) – nedostatek při rostoucích křepelkách způsobuje slabé opeření a slabé kosti.

Vitamín B-12 podporuje vývin červených krvinek.

Minerály:

Vápník a fosfor – podporují růst a pevnost kostí

Hořčík – je nevynechatelnou složkou v tvorbě vláknin a tělesných šťáv. Nedostatek způsobuje pomalý růst, křeče a následný úhyn křepelek.

Mangan – potřebný k normálnímu růstu, tvorbě skořápek vajec.

Měď, železo a kobalt – podporují tvorbu hemoglobinu.

Zinek – na nedostatek jsou velmi citlivé zejména kuřata. Způsobuje pomalý růst, neobvyklé dýchání a deformování dolních končetin.

Sůl – je třeba při strávení bílkovin a udržování rovnováhy kyselin v organismu. Příliš mnoho soli způsobuje průjem a tím mokrou podestýlku.

 

Krmítka

V krmení známe více možností, ale některé zásadní věci musíte dodržet. Nádobu s krmivem musíte umístit na takové místo, aby ji křepelky nemohly znečistit, hrabat v ní a aby se do krmiva nedostala voda.

Tubusové krmítka – tyto krmítka používám především při odchovu. Lze je i zavěsit do patřičné výšky a zabránit tak znečistění. Zásobník doplňuje krmivo do otvorů až do úplného vyprázdnění.

Žlabové krmítka s víkem – používám je především při odchovu mimo klece, kde by jinak křepelky krmivo rozházely a znečistily.

Žlabové krmítka bez víka – v různých provedeních ze dřeva, plastu i plechu je připevňuji na vnější část klece. Krmítka jsem si pokusně vyrobil z okapového žlabu, z odpadní roury, z plechu nebo plastu, ale nejvíce mi vyhovují krmítka ze dřeva. Respektive z obalové překližky. Jde ovšem o ryze ekonomický pohled, protože mě 100 cm žlab vyjde na 10 Kč oproti 10-ti násobné ceně jiných variant.

 

 

Kameninové misky – plytké misky používám při krmení vylíhlých křepelek, které si ještě nedovedou najít potravu v tubusovém krmítku nebo v nouzi, pokud nemám připraveno krmítko žlabové. Větším křepelkám, které nemám v klecích, dávám do misek říční písek nebo vápencový grit. Občas jim tam přidám i sušenou kopřivu, rozdrcený rohlík nebo hrst posečené trávy.